OSMANLI ŞEHZADESİ İHLAS KOLEJİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Yazdır

Osmanlı padişahlarından Sultan Beşinci Murad Han'ın torununun torunu olan Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, İhlas Koleji'nde öğrencilerle buluştu.

 

Okulun konferans salonunda düzenlenen seminere İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Pazan ile katılan Osmanoğlu kendisi için hazırlanan programda hayatından kesitler sunarken kendi ailesi, yaşantısı ve Osmanlı hanedan ailesi hakkında kısa bilgiler paylaştı.


Hanedan mensupları içinde hem annesi hem babası hanedandan gelen tek şehzade olan Osmanoğlu, özgeçmişinin salonda bulunan öğrencilere okunmasının ardından soruları cevaplandırdı.


Özellikle 1924'de Osmanlı hanedanı mensuplarının vatandan çıkarılmalarının ardından gelişen olayları anlatan Osmanoğlu, bir hafta içinde sınır dışı edilmelerinden dolayı hanedan mensuplarının birçok taşınmazlarını satamadan İstanbul'da bırakmak zorunda kaldığını belirtti.


Bu taşınmazların vekâlet verilen biri tarafından sonraki zamanlarda satılmasına çalışıldığını anlatan Osmanoğlu, "Bu taşınmazlar için vatanda kalan bir akrabaya vekâlet verilmiş. Lakin bu kişiler çoğu zaman sattıklarının parasını ya hiç göndermemiş ya da çok azını göndererek o hanedan mensubunu mağdur etmiştir. Dedem ve babam da İstanbul'dan ayrılırken özel eşyalarını yakın arkadaşlarına hediye etmiş. Bu konuda ben şanslıydım çünkü yıllar sonra Türkiye'ye döndüğümde birçok eşyayı o kişilerin torunları bana geri verdiler" dedi.


Babası ve annesinin, Fransa'nın Nice şehrinde tanışarak evlendiklerine değinen Osmanoğlu, kendisinin 1940 senesinde Mısır'ın İskenderiye şehrinde doğduğunu ve yaklaşık 18 yıl orada yaşadığını söyledi. Babası Ali Vasıb Efendi'nin Galatasaray Lisesi ve Harp Okulu mezunu olarak üsteğmen rütbesini taşıdığını anlatan Osmanoğlu, babasının subay çıktıktan kısa bir süre sonra 21 yaşındayken vatandan çıkarıldığını ve tam 50 yıl sonra 71 yaşındayken İstanbul'a ziyaret için döndüğünde, şehri neredeyse tanıyamadığını anlattı.


Hanedan mensuplarının en son ne zaman bir araya geldiği sorusu üzerine Konya'da Şeb-i Aruz törenleri sırasında Dışişleri Bakanı Ahmed Davudoğlu'nun misafiri olarak Konya'da bir araya geldiklerini belirten Osmanoğlu, Konya'da çok güzel ağırlandıklarını ifade etti.


Şehzade Osmanoğlu başka bir soru üzerine en beğendiği padişahın Fatih Sultan Mehmed olduğunu söyledi.

 

25.12.2013

 

Bu haber, Türkiye Gazetesi'nin 27 Aralık 2013 tarihli nüshasında ve http://www.ihlaskoleji.k12.tr sitesinde yayınlanmıştır.

 

 

 Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Lisesi Müdürü Hamdi Özakay ve Dr. İbrahim Pazan ile birlikte salona girdiğinde öğrencilerin coşkulu alkışlarıyla karşılandı.


 

 Yurt dışında doğup 34 yaşına kadar vatana giremeyen Şehzade, anne ve babasından öğrendiği akıcı Türkçesiyle hayatından kesitler aktardı. Okulun tarih öğretmeni Erdil İşeri ve Dr. İbrahim Pazan'ın sorularını cevaplandırdı.

 

 

Konferans salonunu dolduran 500'den fazla lise öğrencisi Şehzade'yi büyük bir dikkatle dinlediler.Panelin ardından mehter takımının salona girmesiyle birlikte coşku daha da arttı. En duygulu marşlara Şehzade de iştirak etti.Etkinliğin sonunda okul müdürü Hamdi Özakay günün anısına Şehzade'ye okulun ismi yazılı çini bir plaket sundu.

Monday the 23rd. Telif Hakkı © 2012 http://www.ibrahimpazan.com Her hakkı saklıdır.
Copyright 2012

©