HARBİYE NAZIRI ÖMER RÜŞDÜ PAŞA (1843-1922)

Yazdır

Harbiye Nazırı Ömer Rüşdü Paşa'nın hayattaki torunları...

Bilgi almak için Ana Sayfanın sol üst bölümündeki İletişim Formunu kullanarak benimle irtibat kurunuz.

1843 yılında Kütahya'da doğdu. 1866'da Harp Akademisi’nden mezun olarak kurmay yüzbaşı rütbesi ile orduya katıldı.Karadağisyanı ve Süleyman Paşa'nın Bulgaristan isyanını bastırma harekâtlarına katıldı. 1884'de 2. Ordu’da görev yapmakta iken mirliva rütbesi verildi. 1886'da ferik rütbesi verildi ve Hassa Ordusu Erkân-i Harbiye Reisi oldu. Sonra müşir rütbesi verildi ve 5. Ordu'nun Şam Karargâhı’nda bu kumandanlığı yapmaya başladı.1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’nda ihtiyat kuvvetleri kumandanlığı yaptı ve başarılı çarpışmalara katıldı. Bu başarıları ile Yaver-i Ekrem payesi kazandı. 1903 yılında önce Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Reisi Vekili oldu ve hemen sonra asaleten bu görev verildi.

 

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra uzun müddet Serasker görevinde bulunan Rıza Paşa'nın kötü şöhreti dolayısıyla Seraskerlik makamı kaldırıldı ve onun yerine Harbiye Nazırlığı kuruldu ve ilk defa Harbiye Nazırı olarak Said Halim Paşa hükûmetinde görev aldı. Fakat ilk kabine değişikliğinde bu görevden ayrıldı. Daha sonra Ayan Meclisi üyeliği yaptı. Sultan İkinci Abdülhamid tarafından Ayan Reisliğine aday gösterildi ancak Kamil Paşa'nın tercihi olmadığı için bu göreve getirilmedi.

 

20 Temmuz 1920'de Sultan Mehmed Vahideddin tarafından kurulan II. Saltanat Şurası üyesi iken Sevr Antlaşması'nın kabulü yönünde oy kullandı.

 

1922 yılında İstanbul'da öldü. Mezarı Maçka Mezarlığı'ndadır.

Wednesday the 21st. Telif Hakkı © 2012 http://www.ibrahimpazan.com Her hakkı saklıdır.
Copyright 2012

©