CESUR, DÜRÜST VE GÜZEL BİR ADAMI KAYBETTİK (3.4.2018 Yeni Çağrı)

Yazdır

Başbakanlık Müsteşarlığı ve Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi devletin üst kademelerinde yürüttüğü önemli görevlerin yanı sıra menfur 28 Şubat 1997 sürecine, hapse girme pahasına yiğitçe karşı durduğu için Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Hasan Celal Güzel Bey 19 Mart 2018 günü sabaha karşı vefat etti. Milletimiz “bu kubbede hoş bir seda” bırakan değerli bir evladını kaybetti. Milletimizin başı sağ olsun. Tarihe not düşmek bakımından merhumun rahatsızlanmasından vefat edip defnedilmesine kadar geçen üç gündeki olayları özetlemek istiyorum:

Merhum Hasan Celal Bey böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir nakil bekliyordu. Ayrıca akciğer, karaciğer ve kalbinden rahatsızdı. Yüksek tansiyon ve şekeri vardı. Son zamanlarda tekerlekli sandalye ile de olsa hafta sonları il il dolaşıyor, eski dostları ile bir araya geliyordu. Aslında vücudunun artık iflas ettiğini içten içe anlıyor ve dostlarıyla bir anlamda vedalaşıyor ve helalleşiyordu. Son olarak Denizli’ye gitmişti. Merkeze 25 kilometre mesafedeki Pamukkale ilçesi, Karahayıt Mahallesi’ndeki bir otelde kalıyordu.

18 Mart 2018 Pazar günü saat 10.00 sıralarında aniden fenalaştı. Ambulansla Denizli’deki Özel Sağlık Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalenin ardından Ankara’ya, önceden tedavi gördüğü hastaneye sevkine karar verildi. Denizli’deki hastaneden ambulansla 11. Komando Tugay Komutanlığı'na götürülen Güzel, buraya indirilen Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans helikopterle alınıp Ankara'daki Özel Güven Hastanesi’ne nakledildi. Saat 19.00 gibi genel yoğun bakım ünitesine alınarak antibiyotik ve diğer destek tedavisine başlandıysa da uygulanan yoğun tedaviye ne yazık ki cevap vermedi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre 19 Mart 2018 sabahı saat 6.15’te hayatını kaybetti.

MECLİS’TE DEVLET TÖRENİ

Merhum Hasan Celal Güzel için 20 Mart 2018 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde devlet töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, TBMM eski başkanları Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Bülent Arınç, bazı kabine üyeleri, eski bakanlar, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti, MHP ve CHP Grup Başkanvekilleri, milletvekilleri ve Güzel´in ailesi ile yakınları katıldı. Güzel´in 91 yaşındaki annesi Zahide Sevim Hanım sedye ile getirildi. Burada TBMM Camii İmamı Ahmet Yedekçi tarafından dua edildi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN TABUTUNA OMUZ VERDİ

Güzel'in naaşı TBMM’deki törenden sonra cenaze namazı için Hacı Bayram Camii’ne getirildi. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları, eski siyasetçiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Güzel’in annesi, eşi, çocukları, gelini ve damadı ile torunları ve Türkiye’nin her yerinden, hatta yurt dışından gelen çok sayıda seveni katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biraz sonra ebedî âleme uğurlayacağımız değerli büyüğümüz, ağabeyimiz Hasan Celal Güzel Bey, bir devlet ve siyaset adamı olarak şüphesiz ki millî, yerli ve vatansever bir vatan evladı olarak hizmetlerde bulundu. Tanıdığımdan bu yana özellikle İslam düşmanlarına, din düşmanlarına hiçbir zaman fırsat vermedi. Bunu 28 Şubat'ta da gördük, 15 Temmuz'da da gördük. Özellikle başörtüsü meselelerinde de gördük. O, dik ve cesur duruşuyla her zaman ülkemizde konumunu bir ilim ve irfan sahibi olarak korudu. Bundan dolayı da gerçekten kendisine hâli hayatında hep müteşekkir olduk. Rabbim inşallah taksiratını hasenata tebdil eyler ve inşallah mekânını cennet eyler.”

Bu konuşmanın ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından dua edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile törene katılanların tabutuna omuz verdiği Güzel'in cenazesi Gölbaşı Mezarlığı'na götürülerek defnedildi.

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. Malatya Lisesi'nden mezun olduktan sonra ODTÜ'yü dereceyle kazanarak İngilizce Hazırlık Okulu'nu bitirdi. Öteden beri kaymakam olmak istediğinden okul değiştirerek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden 1968’de mezun oldu.

Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra, Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli bir rol oynadı. 1983 yılında 38 yaşında Türkiye’nin en genç Başbakanlık Müsteşarı oldu.

TURGUT ÖZAL’IN “TANK HASAN”I

1986 yılı ara seçimlerinde Anavatan Partisi’nden (ANAP) Gaziantep milletvekili seçildi. Seçim çalışmaları sırasında caddelerde, sokaklarda ve kahvehanelerde yakaladığına sarılıp elini sıkması ve öpmesi sebebiyle rahmetli Turgut Bey kendisine “Tank Hasan” ismini takmıştı.

Seçimlerden sonra I. Turgut Özal Hükûmeti’ne, Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak dâhil oldu. 1987 yılı genel seçimlerinde Gaziantep’ten yeniden milletvekili seçildi ve II. Turgut Özal Hükûmeti’nde 1989 Nisan’ına kadar Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı.

Anavatan Partisi’nden ayrılmasının ardından 23 Kasım 1992’de Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi. Birleştirilerek yapılan 18 Nisan 1999 Milletvekili ve Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra siyaseti bıraktı.

Merhum Güzel siyaseti bıraktıktan sonra Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal, Vatan ve Sabah gazetelerinde uzun yıllar boyunca köşe yazarlığı yaptı. Akıcı, samimi, heyecanlı ve “efendim” kelimesini bolca kullandığı kibar yazıları ile okuyucunun sevgisini kazandı.

MERHUM GÜZEL’İN KÖKLERİ

X. İsmet İnönü Hükûmeti’nde Turizm Tanıtma ve II. Nihat Erim Hükûmeti’nde Devlet Bakanlığı yapmış olan 12, 13 ve 14'üncü dönem CHP Gaziantep Milletvekili Ali İhsan Göğüş (1923-2011) Hasan Celal Güzel Bey’in dayısı idi. Yine 5, 6, 7, 8’inci dönem Antalya ve 9’uncu dönem Hatay milletvekili, Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen (1892-1980), Güzel’in annesi Zahide Sevim Hanım ile dayısı Ali İhsan Göğüş’ün babası olan Hasan Celal Göğüş’ün dayısı idi.

Hasan Celal Göğüş’ün annesi Ayşe Hanım ile Tayfur Sökmen’in babası, kaymakam ve mutasarrıf olarak Osmanlı Devleti’ne uzun yıllar hizmet etmiş olan Mursal-zade Mustafa Şevki Paşa’dır (1840-1914). Mustafa Şevki Paşa, Halep Türkmenlerinden Reyhanlı Aşireti’nin boy beylerinden olan Mursal-zade Ahmed Paşa’nın oğludur. Buradaki “Mursal” Ertuğrul Gazi’nin maiyetinde bulunan kahramanlardan “Kara Mursal” yani “Kara Mürsel”dir ki Osmanlıların ilk kapdân-ı deryasıdır.

ULUSLARARASI DEV KÜLTÜR PROJELERİ

Hasan Celal Bey 1994 yılı sonunda Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’ni (YTSAM) kurdu ve iki ayda bir yayınlanan Yeni Türkiye isimli akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Yeni Türkiye kısa zamanda bir okul haline geldi ve 2017 yılı sonuna kadar 8.100 akademik makaleden oluşan 98 ciltlik ve 81.000 sayfalık dev bir Yeni Türkiye dergisi külliyatı ortaya çıktı.

9.200 sayfada toplam 782 makale bulunan 12 cilt “Osmanlı”, 21.000 sayfada toplam 1622 makaleden meydana gelen 21 cilt “Türkler”, 8.000 sayfada toplam 209 makale bulunan 10 cilt “Genel Türk Tarihi”, 6000 sayfada toplam 467 makaleden meydana gelen 6 cilt “The Turks”, 3650 sayfada toplam 305 makale bulunan 4 cilt “The Great Ottoman-Turkish Civilisation” gibi dev eserler, yürüttüğü uluslararası kültür projelerinin sonucudur.

SON NEFESİNE KADAR HİZMET

 Hasan Celal Bey kendisi gibi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü mezunu Ülker Hanım ile 1969’da evlendi. Ülker Güzel AK Parti’den Ankara milletvekili seçilerek 2011-2015 yılları arasında TBMM’de görev yaptı. Rahmetli Güzel’in Mustafa Veysi ve Emine Elif adında her ikisi de evli iki çocuğu ile oğlundan iki, kızından bir olmak üzere Zeynep, Zehra ve Ela adında üç kız torunu vardır. Geride kalan ailesine ne mutlu ki böyle son nefesine kadar devlet ve millete hizmet için çalışan ve milletin gönlünde taht kuran bir babaları var. Cenabı Hak onun ve bütün geçmişlerimizin mekânını cennet eylesin.

Bu makale, 3 Nisan 2018 tarihli Yeni Çağrı Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

https://www.yenicagri.com/wp-content/uploads/2018/04/yeni-cagri-gazetesi-3-nisan-2018-sali-tarihli-gazete-sayfalari-6.jpg

 

Yorumunuzu yazın...

    Saturday the 25th. Telif Hakkı © 2012 http://www.ibrahimpazan.com Her hakkı saklıdır.
    Copyright 2012

    ©