ULUBATLI HASAN HAYAL ÜRÜNÜ MÜ? (5.3.2012)

Yazdır

Doğum yerim Mustafakemalpaşa’nın komşu ilçesi Karacabey’e bağlı bir belde olan Uluabat (kısaca Ulubat veya Ulabat), ilçemizle Bursa yolu güzergâhı üzerindedir. Kendimi bildim bileli Bursa’ya gelip giderken o beldede, yolun kenarına dikilmiş abide, fetih sırasında yaşananları hayalimde hep canlandırmış, beni neredeyse o kutlu fethe iştirak etmiş bir sipahi yapmıştır.

 

Şimdi, surlara ilk sancağı diken Ulubatlı Hasan olsa ne olur, Bilecikli Hüseyin olsa ne olur? 560 yıldır üzerinde yaşamakta olduğumuz güzel İstanbul’un fethedildiği ve bayrağı birilerinin diktiği kesin değil midir?

 

20 Cemaziyelevvel 857 (29 Mayıs 1453) Salı günü, Topkapı civarındaki surlardan birisine ilk Türk sancağını diken kişinin "Ulubatlı Hasan" olduğu yönündeki bilgi, Bizanslı diplomat Yorgios Sfrancis’in kaleme aldığı Chronicon Minus isimli anılarının, XVI. yüzyıldaki genişletilmiş nüshasında geçmektedir. Bu genişletilmiş nüsha, 1573-1574 yıllarında Monemvasia (Benefşe) Metropolidi Makarios Melissinos tarafından kaleme alınmıştır. Tarihçiler bu zatı Sfrancis’in orijinal eserine gerçek olmayan hayal ürünü bilgileri de sokarak birkaç misli genişletmekle suçlamışlardır. Her iki kitap da Rumcadan Türkçeye çevrilmiş ve basılmıştır (Şehir Düştü! Bizanslı Tarihçi Francis'den İstanbul'un Fethi, çev. Kriton Dinçmen, İletişim Yayınları, İstanbul 1992, 1. baskı, 109 s. ve İstanbul'un Fethinin Bizanslı Son Tanığı, Yorgios Sfrancis'in Anıları -Chronicon Minus-, çev. Levent Kayapınar, Kitabevi Yayınları, İstanbul 2009, 480 s.)

 

Makarios Melissinos eserinde "Ulubatlı Hasan" hakkında şöyle diyor:

 

"... Hasan adlı bir yeniçeri (memleketi Ulubat olup koca bir vücuda sahipti), sol eli ile başının üstüne kalkanı tutup, sağ eli ile kılıcını çekti ve bizimkilerin şaşkınlık içinde geri çekildikleri o bölgede surun tepesine doğru atıldı." (s. 95)

 

Dolayısıyla bu Ulubatlı Hasan ismi tamamen de temelsiz değildir. Bizans kaynaklarında adı ve memleketi alenen geçmektedir. Kanaatime göre ister Bizans kaynaklarından öğrenilmiş olsun, isterse şu anda elimizde olmayan yerli kaynaklardan veya tevatür yolu ile dilden dile aktarılarak bize ulaşmış olsun, tarihin akışını değiştirmiş bu büyük fethin sembol olaylarından ve kişilerinden, surlara ilk sancağı dikme ve Ulubatlı Hasan konusunda bir isme takılıp kalmak gereksizdir. 53 gün süren kuşatma sırasında nice yiğitler şehadet şerbetini içtiler. Bugün bile heybetini koruyan o surların civarı şehid kanlarıyla sulanmış ve onların mübarek bedenlerine makber olmuştur. O surlara ibret nazarıyla bakmalı, nice Hasanları, nice Hüseyinleri ellerinde kılıçlarıyla gencecik Fatih’in önderliğinde düşmana saldırırken hayal etmeli, nihayet hepsinin aziz ruhlarına Fatihalar okumalıyız.

 

Bu yazı, 5 Mart 2012 tarihinde http://groups.yahoo.com/group/OSMANLILAR adresindeki OSMANLILAR mesajlaşma grubunda yayınlanmıştır.

 

Yorumunuzu yazın...

    Saturday the 23rd. Telif Hakkı © 2012 http://www.ibrahimpazan.com Her hakkı saklıdır.
    Copyright 2012

    ©